Pielgrzymka papieża Benedykta XVI do Hiszpanii. 6 - 7 XI 2010, Santiago de Compostela i Barcelona











Pielgrzymka papieża Benedykta XVI do Hiszpanii. 6 - 7 XI 2010, Santiago de Compostela i Barcelona.
Relacje i przygotowania okiem polskiego "caminowicza".

piątek, 12 listopada 2010

Polska prasa o wizycie Papieża w Hiszpanii.

Polska prasa o wizycie Papieża w Hiszpanii.
Przegląd dzienników z 8 listopada.

Artykuły z polskich dzienników, w tym: Rzeczpospolitej, Gazety Wyborczej, Naszego Dziennika, Polski (The Times), Dziennika Polskiego, w których pisano o pielgrzymce Papieża do Hiszpanii.
Więcej, włącznie z linkami do pełnych tekstów po rozwinięciu wiadomości.

RZECZPOSPOLITA
- Papież potępił antyklerykalizm
Jeszcze zanim papieski samolot wylądował w Hiszpanii, Benedykt XVI otwarcie potępił hiszpański laicyzm i antyklerykalizm - pisze Ewa Wysocka z Barcelony. – Są one bardzo agresywne, podobnie jak w latach 30. – mówił papież, nawiązując do hiszpańskiej wojny domowej. Podczas dwudniowej wizyty w Hiszpanii papież dużo miejsca poświęcił rodzinie. Wezwał władze, by wspierały małżeństwa „stworzone przez kobietę i mężczyznę”. Upomniał się też o prawo do życia nienarodzonych - czytamy na pierwszej stronie Rzeczpospolitej.
Wiara kontra laicyzm
– W Hiszpanii zrodziły się laicyzm, antyklerykalizm i sekularyzm. Są one bardzo agresywne, podobnie jak było w latach 30. XX wieku. Ów konflikt między wiarą a nowoczesnością przeżywany jest każdego dnia – podkreślał papież w trakcie pielgrzymki do Hiszpanii. "Dla organizacji broniących życia, katolickich stowarzyszeń rodzin i hiszpańskiego kleru zakończona w niedzielę wieczorem dwudniowa wizyta Ojca Świętego oznaczała przede wszystkim mocne wsparcie dla tradycyjnej rodziny w obliczu legalizacji przez socjalistyczny rząd aborcji na życzenie i małżeństw osób tej samej płci" - podkreśla Ewa Wysocka. (artykuł)
- Państwo nie może zastępować naszym dzieciom rodziny
Na łamach Rzeczpospolitej znajdujemy rozmowę Ewy Wysockiej z Martinem Russellem, członkiem organizacji Hiszpańskie Forum Rodziny. - Myślę, że nie ma dla człowieka ważniejszego wsparcia niż wsparcie moralne. Kiedy słuchaliśmy z żoną homilii Benedykta XVI, nawet nie zauważyłem, kiedy wzięliśmy się za ręce. Jestem wdzięczny papieżowi za jego determinację i odwagę - mówi Russel. (artykuł)
-  Niebezpieczny antyklerykalizm [Piotr Semka]
"Słowa Benedykta XVI o powrocie ducha antyklerykalizmu w Hiszpanii przypominającego lata 30. ubiegłego stulecia spora część europejskich mediów przedstawiła jako atak papieża na rząd Jose Zapatero. "Publico", jeden z dzienników hiszpańskiej lewicy, nazwał tę wypowiedź "nową wyprawą krzyżową przeciwko laicyzmowi"" - zauważa Piotr Semka. Podkreśla, że "polityczny antyklerykalizm przestaje być czymś egzotycznym także w Polsce". "Tu znany demagog bez większych protestów w czasie demonstracji przed kuriami biskupimi profanował krzyże – raz przybijając do nich konstytucję, innym razem wieszając serdelki. A na demonstracjach polskiej lewicy niebezpiecznie pobrzmiewają okrzyki o "drugiej Hiszpanii", którą antyklerykałowie chcieliby zgotować polskiemu Kościołowi" - czytamy. (artykuł)

GAZETA WYBORCZA
- Papież karci Hiszpanię
–To tragedia, że w Europie utrwaliło się przekonanie, iż Bóg jest rywalem człowieka i wrogiem jego wolności – mówił Benedykt XVI podczas swej wizyty w Hiszpanii. To była druga podróż Benedykta XVI do rządzonej przez lewicę Hiszpanii, gdzie już 20 tys. gejowskich par wzięło legalne śluby, a nowe przepisy ułatwiają dostęp do aborcji oraz szybkich rozwodów - o papieskiej pielgrzymce  pisze obszernie w Gazecie Wyborczej Tomasz Bielecki. – Ludzie nie mogą żyć w ciemnościach. Dlaczego w Europie odmawia się Bogu prawa, by rozpraszał wszelkie mroki? – pytał Benedykt XVI w Hiszpanii, którą oskarżył o antyklerykalizm i agresywną laickość. (artykuł)

NASZ DZIENNIK
-  Nie lękaj się krzyża, Europo!
Ojciec Święty wezwał Hiszpanów, a także mieszkańców całej Europy do ponownego otwarcia się na Boga i pielęgnowania pamięci o chrześcijańskich korzeniach swojego kraju i kontynentu. Szczególnie głośno wybrzmiał apel Benedykta XVI z Santiago de Compostela: "O błogosławiony krzyżu, zawsze świeć na ziemiach Europy!". W kontekście rozpętanej na naszym kontynencie - za sprawą ubiegłorocznego orzeczenia Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu przeciw krzyżowi we włoskiej szkole - walki z symbolami religijnymi w przestrzeni publicznej to papieskie wołanie jest szczególnie znaczące. Tak samo jak bardzo silne podkreślenie w Barcelonie, że państwo powinno zdecydowanie wspierać mężczyznę i kobietę, którzy zawierają małżeństwo i tworzą rodzinę, oraz potępienie aborcji, której depenalizację przeprowadzili hiszpańscy socjaliści - czytamy w relacji Naszego Dziennika. (artykuł)
-  Bóg jest szczytem naszej wolności, a nie jej przeciwnikiem
Z ks. Romanem Wcisłą, saletynem z Europejskiego Centrum im. Jana Pawła II w Santiago de Compostela, rozmawia Małgorzata Pabis. (artykuł)
- Przyszedł do dzieci
O. Marek Raczkiewicz CSsR, Barcelona: Z orędziem życia i afirmacji rodziny przybył wczoraj do ośrodka dzieła dobroczynno-społecznego Nen Déu w Barcelonie Ojciec Święty Benedykt XVI. Spotkał się tam z jego podopiecznymi - dziećmi dotkniętymi różnego typu upośledzeniami fizycznymi i psychicznymi, oraz z ich rodzinami. (artykuł)
- Camino - przypowieść o życiu
Z ks. Piotrem Dernowskim, duszpasterzem akademickim UWM w Olsztynie, trzykrotnym uczestnikiem pielgrzymki do Santiago de Compostela, rozmawia Łukasz Sianożęcki. (artykuł)
-  Papieska krucjata przeciw ateizmowi
"Dosyć wypychania religii z życia publicznego i fałszywego ukazywania Boga jako rywala człowieka i jego wolności. To przesłanie Ojca Świętego wyrażone w zdecydowanych słowach w Santiago de Compostela w Hiszpanii to niejako wezwanie do chrześcijańskiej krucjaty przeciw agresywnemu laicyzmowi i ateizmowi, które mając popleczników w najwyższych władzach wielu państw i w międzynarodowych instytucjach, coraz bardziej niszczą chrześcijańskie oblicze Europy. (...)Benedykt XVI wyraźnie mówi "nie" publicznej ciszy, zamknięciu w prywatności, odsunięciu w cień Boga i chrześcijaństwa, zasad moralnych, prawdy o człowieku i jego przeznaczeniu" - pisze Sławomir Jagodziński. (artykuł)
- Papież apeluje do całej Europy o prawdę o krzyżu
Z ks. bp. Wacławem Depo, ordynariuszem diecezji zamojsko-lubaczowskiej, rozmawia Małgorzata Pabis. (artykuł)

POLSKA (The Times)
-  Papieskie „nie” dla zapateryzmu
Benedykt XVI podczas swojej drugiej pielgrzymki do Hiszpanii ostrzegł ten kraj przed powrotem do radykalnego antyklerykalizmu takiego jak w latach 30. ubiegłego wieku. Rząd Hiszpanii postanowił nie polemizować z papieżem - czytamy w artykule Wojciecha Rogacina w Polsce. Jak pisze, program laicyzacji, jaki od 6 lat prowadzi socjalistyczny rząd, wywołuje coraz większy niepokój papieża.
Polska pisze też o tym, ze około 200 osób uczestniczyło w niedzielę w proteście hiszpańskich gejów i lesbijek, którzy całowali się na trasie przejazdu papieża Benedykta XVI w Barcelonie, by zaprotestować przeciwko jego wizycie w Hiszpanii i polityce dotyczącej m.in. homoseksualizmu i prezerwatyw. (artykuł)

DZIENNIK POLSKI
- W Sagrada Familia o świętości rodziny
Podczas podróży do coraz bardziej laicyzującej się Hiszpanii papież Benedykt XVI wzywał do poszanowania życia i apelował o postęp moralny. W trakcie niedzielnej mszy w słynnym, majestatycznym kościele Sagrada Familia w Barcelonie, zaprojektowanym przez Antonia Gaudiego i budowanym 128 lat, papież poświęcił tę świątynię. We mszy uczestniczył król Hiszpanii Juan Carlos wraz z małżonką królową Zofią. – Życie ogromnie się zmieniło, a wraz z nim dokonał się olbrzymi postęp w dziedzinach techniki, życia społecznego i kultury. Nie możemy po prostu zadowolić się tym postępami – mówił Benedykt XVI. – Wraz z nimi potrzebny jest też postęp moralny, taki jak troska, obrona i pomoc dla rodziny, ponieważ szczodra i nierozerwalna miłość mężczyzny i kobiety jest skutecznym kontekstem i fundamentem życia ludzkiego w okresie ciąży, w narodzinach, wzroście i swym naturalnym końcu – dodał papież. (artykuł)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz