Pielgrzymka papieża Benedykta XVI do Hiszpanii. 6 - 7 XI 2010, Santiago de Compostela i Barcelona











Pielgrzymka papieża Benedykta XVI do Hiszpanii. 6 - 7 XI 2010, Santiago de Compostela i Barcelona.
Relacje i przygotowania okiem polskiego "caminowicza".

sobota, 6 listopada 2010

Papież modlił się przy relikwiach św. Jakuba w katedrze w Santiago

Po uroczystości powitalnej na międzynarodowym lotnisku Lavacolla Benedykt XVI przybył do katedry w Santiago de Compostela, gdzie znajdują się relikwie św. Jakuba Apostoła. Tam modlił się i wygłosił krótkie przemówienie.
Witając Ojca Świętego, metropolita Santiago de Compostela abp Julian Barrio Barrio wyraził radość z jego przybycia do grobu pierwszego męczennika z grona apostołów. Podziękował papieżowi za jego troskę duszpasterską, wyrażającą się w subtelnej duchowości, głębi intelektualnej i ewangelicznej stanowczości, z jaką kieruje on Nawą Piotrową. „W Waszej Osobie Pan dał nam «pokornego robotnika w swojej winnicy», gotowego każdego dnia pić z Jego kielicha, dającego swe życie za nawrócenie, oczyszczenie i uświęcenie synów Kościoła” – stwierdził arcybiskup.

Mówiąc o licznych niepewnościach, jakie przeżywa współczesny świat, poprosił papieża, by od grobu św. Jakuba zabrzmiała nadzieja, świadomość, że Chrystus jest nową nadprzyrodzoną nadzieją, która nie unicestwia, lecz rozbudza nowe ludzkie nadzieje i je realizuje. Abp Barrio Barrio podkreślił, że przeżywany obecnie Rok Święty Kompostelański jest wezwaniem do chrześcijańskiej nadziei, papież zaś - autor encykliki o nadziei chrześcijańskiej - przybywa do Santiago ze sztandarem nadziei.

Po wejściu do katedry Ojciec Święty przeszedł do Kaplicy Komunii, gdzie na co dzień wystawiony jest Najświętszy Sakrament. Ukląkł na przygotowanym dlań klęczniku i przez chwilę modlił się w ciszy.

Następnie Benedykt XVI przeszedł przez tzw. Drzwi Święte. Zbudowane na początku XVII w., w kilka lat później zostały przekształcone przez przyłączenie do ich boków rzeźb, wywodzących się z chóru kamiennego. Reprezentują one postacie ze Starego Testamentu i Apostołów. Zwieńczeniu drzwi przewodzi obraz św. Jakuba - pielgrzyma, osłoniętego z obu stron przez swoich uczniów: Teodora i Anastazego. Są to rzeźby z 1694 r., wykonane przez Pedro del Campo.

Drzwi Święte pozostają zamknięte w wyjątkiem lat jubileuszowych, gdy miliony pielgrzymów przemierzają szlak Camino, by odwiedzić grób św. Jakuba. W roku świętym 2004 dołączono tablice z brązu ze scenami z życia tego apostoła. Jest to dzieło miejscowego rzeźbiarza Jesusa Leóna, ufundowane przez handlarzy z miasta. W tym roku brama ta jest otwarta, gdyż od stycznia trwa Jubileuszowy Rok Kompostelański. Jest on ogłaszany w latach, w których uroczystość Jakuba Apostoła - 25 lipca przypada w niedzielę. Kolejny taki jubileusz będzie obchodzony w roku 2021.

Ojciec Święty przeszedł przez Drzwi, by pobłogosławić wiernych zgromadzonych przed katedrą. Od przedstawicieli wspólnoty katedralnej otrzymał pelerynę z muszlą jakubową - symbol pielgrzymowania.

Po powrocie do katedry papież zszedł do niewielkiej krypty pod ołtarzem. Znajduje się w niej sarkofag z relikwiami patrona świątyni i dwóch jego uczniów - św. Teodora i św. Anastazego. Przez chwilę Benedykt XVI modlił się w ciszy.

Z krypty wszedł wąskimi schodami bocznymi z epoki baroku do ołtarza, w którym znajduje się drewniana figura św. Jakuba z początków XIII w. Do tego wizerunku tradycyjnie zbliżają się pielgrzymi, żeby objąć rzeźbę i podziękować za przybycie do Composteli. Podobnie uczynił papież.

Świątynia, podobnie jak plac przed nią, była wypełniona licznymi świeckimi duchownymi. Ojciec Święty kilkakrotnie zatrzymywał się, by pobłogosławić wiernych, w tym kilkoro dzieci.

W Santiago de Compostela panuje typowo „galicyjska” pogoda: jest mglisto i dość parno. Miasto jest nieco wyludnione. Większość mieszkańców opuściła domy, by powitać Ojca Świętego na trasie przejazdu z lotniska do katedry. W wielu miejscach ustawiono telebimy, na których na żywo można obejrzeć przebieg papieskiej wizyty.

Info KAI






Brak komentarzy:

Prześlij komentarz