Pielgrzymka papieża Benedykta XVI do Hiszpanii. 6 - 7 XI 2010, Santiago de Compostela i Barcelona











Pielgrzymka papieża Benedykta XVI do Hiszpanii. 6 - 7 XI 2010, Santiago de Compostela i Barcelona.
Relacje i przygotowania okiem polskiego "caminowicza".

sobota, 6 listopada 2010

Papież rozmawiał z dziennikarzami podczas lotu do Santiago

„Przyszłość wiary wymaga spotkania, a nie konfliktu wiary i laickości” – powiedział papież odpowiadając na pytania dziennikarzy podczas lotu z Rzymu do Santiago de Compostela. Zauważył, iż Hiszpania dotknięta jest obecnie silnym i agresywnym antyklerykalizmem. Benedykt XVI widzi też symptomy poszukiwania przez narody Europy jedności w oparciu o ruch pielgrzymkowy, odnowę duchową i odnalezienie Boga.
Ojciec Święty zaznaczył, że właśnie ta myśl stanowiła jedną z przesłanek utworzenia przez niego nowej dykasterii – Papieskiej Rady ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji. Podkreślił, że jej zadania dotyczą całego świata, gdyż trudności w myśleniu kategoriami Pisma św. i językiem teologii mają charakter powszechny. Zdaniem Benedykta XVI trudność ta dotyczy zwłaszcza świata zachodniego, naznaczonego sekularyzmem i laickością. Stąd potrzebne są starania o odnowienie wiary.

Mówiąc o sytuacji w Europie Ojciec Święty, że każdy z krajów Zachodu przeżywa problemy związane z napięciem między wiarą a laicyzacją na swój sposób. Dotyczy to także w bardzo znacznym stopniu Hiszpanii, która jak stwierdzali na przykład św. Ignacy Loyola i Teresa z Awili była krajem gdzie wiara się rodziła. Obecnie jednak rozwinął się tam silny i agresywny antyklerykalizm, nawiązujący do lat trzydziestych XX wieku, okresu, kiedy katolicy byli prześladowani w okresie wojny domowej.

Benedykt XVI przypomniał, że pielgrzymki wiernych z całej Europy ukształtowały tożsamość naszego kontynentu. „Drogi św. Jakuba są u początków tworzenia duchowej jedności kontynentu europejskiego. Tutaj pielgrzymi spotykali się i budowali wspólną europejską tożsamość” – zaznaczył papież. Ojciec Święty zauważył, że obecnie ten ruch się odradza, owa potrzeba wyruszenia w drogę duchowo i fizycznie, spotkania między ludźmi, odnalezienia ciszy, wolności, odnowy a w ostateczności odnalezienia Boga.

Info KAI

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz