Pielgrzymka papieża Benedykta XVI do Hiszpanii. 6 - 7 XI 2010, Santiago de Compostela i Barcelona











Pielgrzymka papieża Benedykta XVI do Hiszpanii. 6 - 7 XI 2010, Santiago de Compostela i Barcelona.
Relacje i przygotowania okiem polskiego "caminowicza".

niedziela, 31 października 2010

Santiago: trwają gorące przygotowania do pielgrzymki

Jan Paweł II w Barcelonie - chronologia pielgrzymki z 1982 r.

Chronologia pielgrzymki Jana Pawła II do klasztoru Montserrat i Barcelony ( 7 listopada 1982)

Poprzednia wizyta papieża w  Barcelonie miała miejsce 7 listopada 1982 roku, 28 lat temu podczas pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Hiszpanii.

Pielgrzymka ta miała miejsce w dniach 31 października - 9 listopada 1982. Miała ona następujący przebieg: Niedziela 31 X - przybycie do Madrytu, Poniedziałek 1 XI - Avila, Alba de Tormes, Uniwersytet w Salamance, wtorek, środa 2, 3 XI - papież spędził w Madrycie, czwartek 4 XI-  Kaplica Matki Boskiej z Guadalupe, Toledo, Segovia, Piątek 5 X - Sevilla, Sobota 6 XI - Loyola, Xavier i Zamek w Saragossie, Niedziela 7 XI - wizyta w Montserrat i Barcelonie. Poniedziałek 8 XI - Walencja, Alzira, Wtorek 9 XI - Santiago de Compostela.

Niedziela 7 listopada 1982 roku była dniem burzowym, pomimo tego Ojciec Święty nie porzucił swoich planów, aby nawiedzić Montserrat ,dokąd wyruszył z lotniska El Prat w Barcelonie, mimo iż pogoda uniemożliwiała podróż helikopterem. Po mszy, wizycie w Bazylice i modlitwami przed wizerunkiem Morenety z powodu złych warunków  atmosferycznych zaczęły osuwać się kamienie, które zabiły 2 dziewczyny, jakie przybyły by wziąć udział w uroczystościach. Kardynał Casaroli w imieniu papieża wyraził kondolencje kardynałowi Jubany i rodzinom ofiar.

Z Montserrat Papież wyruszył do Barcelony. Około godziny drugiej przybył do świątyni Sagrada Familia, gdzie odmówił Anioł Pański i wygłosił przemówienie przed ołtarzem Narodzenia Pańskiego. Wyraził hołd architektowi świątyni – Antonio Gaudiemu. Następnie z kościoła przeniósł się do katedry, gdzie modlił się w kryptach świętej Eulali i pobłogosławił wiernych. Po krótkim wypoczynku spożył obiad w pałacu arcybiskupim, goszczony przez kardynała Narcis Jubany, który zapoznał papieża ze swoją matką oraz najważniejszymi współpracownikami.

Po południu o 17.00 odbyło się spotkanie z ludźmi pracy na Montjuïc, podczas którego papież wygłosił ważne przemówienie dla tego regionu. Wybór Barcelony nie był przypadkowy ze względu na przemysłową tradycję tego miasta. Przemówienie przerywały 27 razy oklaski. Papież poruszył problematykę ducha pracy, chrześcijańskiej koncepcji pracy, problem bezrobocia, chrześcijańską koncepcję przedsiębiorstwa, funkcje socjalne przedsiębiorstw, nawołując jednocześnie do solidarności.

Około  18.00 Papież przybył na Camp Nou, gdzie  w rzęsistym deszczu odprawił
Eucharystię podczas której wygłosił homilię na temat „wierności Chrześcijan w Kościele”. Dotyczyła ona zawierzenia Chrystusowi, roli Kościoła katolickiego w humanizacji świata, zaufania do Magisterium Kościoła i Soboru watykańskiego II. Homilia była wygłoszona w języku kastylijskim i katalońskim. Po mszy Ojciec Święty udał się do Madrytu, gdzie spędził noc w Nuncjaturze Apostolskiej.  

piątek, 29 października 2010

Ks. Lombardi: podróż do Hiszpanii będzie bardzo skromna, bez odniesień politycznych

„Planowana na 6 i 7 listopada podróż apostolska Benedykta XVI do Hiszpanii jest organizowana w sposób bardzo prosty, rzekłbym surowy, bez szczególnych wydatków” – powiedział ks. Federico Lombardi. Rzecznik prasowy Stolicy Apostolskiej spotkał się dziś z dziennikarzami, by przedstawić im znaczenie tego wydarzenia, którego głównymi punktami będą wizyta w Santiago de Compostela z okazji obchodzonego tam roku jubileuszowego i konsekracja arcydzieła Antonio Gaudiego - kościoła Świętej Rodziny (Sagrada Familia) w Barcelonie. Zaprzeczył jakoby papieska wizyta miała mieć odniesienie do kwestii politycznych Hiszpanii.
 
Ks. Lombardi zauważył, że dyskusje na temat kosztów pielgrzymki Ojca Świętego mają miejsce niemal przed każdym z takich wydarzeń. Są one w pewnym sensie zrozumiałe z uwagi na obecny kryzys gospodarczy i trudności finansowych przeżywanych przez społeczeństwo.

Przypomniał, że Benedykt XVI po raz drugi odwiedzi Hiszpanię jako papież, a obecna pielgrzymka jest zorganizowana w sposób „niezbyt rozrzutny”. Nie przewiduje się budowy wielkich ołtarzy, gdyż Msza św. w Santiago de Composteli sprawowana będzie na niewielkim Plaza del Obradoiro, mieszczącym 6-7 tys. osób, zaś w Barcelonie we wnętrzu kościoła Świętej Rodziny. Watykański rzecznik prasowy zauważył też, że pieniądze wydawane na wizytę nie są marnowane, ale często przeznaczane na prace, które dawno należało wykonać i które będą sprzyjały rozwojowi gospodarczemu.

Ks. Lombardi zaprzeczył jakoby pielgrzymka Ojca Świętego mogła wpłynąć na zaplanowane na 28 listopada wybory regionalne w Katalonii, które będą też miały wpływ na przyszłość rządu José Luisa Rodrigueza Zapatero. Natomiast 6 listopada papież zostanie przyjęty w Santiago de Compostela przez następcę tronu z małżonką, a 7 listopada w Barcelonie spotka się z królem Juanem Carlosem i jego małżonką Sofią. Para królewska weźmie udział w Eucharystii w kościele Sagrada Familia. Przewidziano też jego spotkanie z premierem Zapatero na lotnisku w Barcelonie, przed odlotem do Rzymu. Natomiast w Santiago, 6 listopada Benedykt XVI spotka się z przywódcą opozycji, szefem Partii Ludowej - Mariano Rajoyem.


Info: KAI

Portale internetowe o wizycie papieża w Hiszpanii

Papież w Sagrada Familia - materiały dydaktyczne dla dzieci

  
Obrazek z materiałów dydaktycznych przygotowanych w ramach formacji do wizyty Papieża w kościele Sagrada Familia w Barcelonie,
dzieła architekta Antonio Gaudiego.

Zostało 8 dni!

Arcybiskup Santiago de Compostela, Julian Barrio Barrio, zwrócił przedwczoraj uwagę na znaczenie przyjazdu Ojca Świętego Benedykta XVI do Galicji. Jak twierdzi, Papież przybędzie specjalnie do Santiago aby  uczestniczyć w obchodach Roku Świętego. Arcybiskup nadmienia także, że prawdopodobnie “minie wiele lat” zanim Papież znowu zaszczyci nas swoją obecnością w Galicji.
 
Abp Barrio przypomniał, zaraz po spotkaniu dla koordynatorów wizyty Papieskiej, że Jan Paweł II odwiedził Santiago de Compostela dwa razy: w 1982 roku w ramach wizyty apostolskiej, oraz w 1989 roku, z okazji Światowych Dni Młodzieży. Podkreślił także, że Benedykt XVI przyjeżdża specjalnie aby uczestniczyć w  obchodach Roku Świętego.


Stwierdził, że „trzeba zdać sobie sprawę z tego, że wydarzenie jakim jest wizyta Ojca Świętego w Santiago będzie miała fundamentalne znaczenie, nie tylko dla samego miasta, ale także dla całej Galicji, Hiszpanii oraz dla wszystkich tych osób, które w jakikolwiek sposób będą brać udział w tym wydarzeniu za pośrednictwem radia czy telewizji” .
Innymi słowy, odniósł się do wizyty Papieża w Galicji nie tylko jako do wydarzenia na skalę Hiszpanii ale na skalę całej Europy. Ponadto dodał: „jak dotąd brakuje jedynie wzmocnienia wymiaru światowego tego wydarzenia, co najprawdopodobniej zmieni się zaraz po przybyciu Ojca Świętego”.
 

czwartek, 28 października 2010

Papież spotka się z Zapatero w Barcelonie

Podczas swojej wizyty w Hiszpanii  XVI odbędzie rozmowę z premierem tego kraju, José Luisem Rodríguezem Zapatero. Spotkania takiego nie przewidywał oficjalny program wizyty ogłoszony przez Stolicę Apostolską. Tłumaczono to zaawansowanym wiekiem Ojca Świętego i napiętym programem podróży.
Wczoraj jednak agencja Europa Press napisała, że do rozmowy Benedykta XVI i Zapatero może dojść na lotnisku w Barcelonie. Dziś rano potwierdził to arcybiskup stolicy Katalonii, kard. Lluís Martínez Sistach. Dodał jednak, że spotkanie będzie krótkie.

Info: KAI

Jan Paweł II w Hiszpanii

WIZYTY PAPIEŻA JANA PAWŁA II W HISZPANII
 
W ciągu swego pontyfikatu Jan Paweł II pięć razy odwiedził Hiszpanię. Spędził w niej w sumie 26 dni. Będąc w tym kraju, Papież często powracał do wielkiej roli, jaką odegrali w ciągu wieków jego mieszkańcy w misjach na terenie Ameryki Łacińskiej. Szczególnie często nawiązywał do tego podczas pielgrzymki w 1984 r., odbywanej z okazji jubileuszu 500-lecia odkrycia przez Kolumba Nowego Świata. Podczas swej pierwszej peregrynacji w 1982 r. w Santiago de Compostela ogłosił światu fascynujący dokument „Akt Europejski”, w którym przypomniał chrześcijańskie korzenie Europy od Atlantyku po Ural. W tym też miejscu, u grobu św. Jakuba Apostoła spotkał się z młodymi całego świata w 1989 r. na IV Światowym Dniu Młodzieży.


Więcej na podstronie: Jan Paweł II w Hiszpanii 

Antonio Gaudi - twórca 'kamiennego hymnu do Boga'

Bywa często, że wielkie katedry świata budowane były przez kilkadziesiąt i więcej lat, zanim osiągnęły dzisiejszy wygląd: budowa bazyliki św. Piotra w Rzymie zajęła 120 lat, wiedeńskiej katedry św. Szczepana – ponad 150. Kamień węgielny pod budowę bazyliki Sagrada Famiglia (Świętej Rodziny) w Barcelonie położono w 1882 roku. Dopiero 128 lat później, 7 listopada 2010 roku, marmurowy ołtarz główny poświęci papież Benedykt XVI w ramach swojej wizyty w Hiszpanii.

Jednakże to wydarzenie nie zamyka pełnej realizacji budowy bazyliki. Na wykonanie oczekuje jeszcze około jednej trzeciej projektu. Kiedy ostatecznie zostanie zakończona realizacja dzieła życia Antoniego Gaudiego (1852-1926), nie potrafi sprecyzować 85-letni Jordi Bonet, szósty z kolei jego następca jako szef zespołu architektów. Pytany o to hiszpański architekt cytuje swego wielkiego mistrza Antoniego Gaudiego, którego proces beatyfikacyjny toczy się od 2000 roku. „Mój klient się nie spieszy” - zwykł mawiać przyszły błogosławiony.

Za życia Gaudiego zbudowano tylko niewielką część bazyliki. Nad jej budową artysta pracował 43 lata.

środa, 27 października 2010

Trwa proces beatyfikacyjny Gaudíego

Posuwa się naprzód sprawa beatyfikacyjna twórcy słynnego kościoła Świętej Rodziny w Barcelonie, którego Papież będzie wkrótce (7 listopada) osobiście konsekrował. Stan procesu przedstawiono wczoraj w tym hiszpańskim mieście na konferencji prasowej. Odbyła się ona w krypcie świątyni Sagrada Familia, gdzie spoczywa zmarły 85 lat temu (w 1926 r.) Antonio Gaudí.
 
Jak ukazują licznie zebrane z całego świata świadectwa, był on nie tylko wielkim, nowatorskim architektem o dużym poczuciu przestrzeni sakralnej. Przyczynił się do połączenia rozbitych rodzin i głębokich nawróceń. Odnotowano też przypisywane jego wstawiennictwu cuda. Jego proces diecezjalny toczył się przez trzy lata w Barcelonie, a w 2003 r. został otwarty w Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych w Rzymie. Trwają w niej już prace nad tomem dokumentacji zwanym positio.

W przyszłym roku odbędzie się też w Rzymie wystawa, zatytułowana: „Gaudí – Sagrada Familia w Barcelonie. Sztuka, nauka, duchowość”. Trwać będzie przez cały kwiecień i połowę maja (od 1 kwietnia do 15 maja 2011 r.) w znajdującym się przy placu św. Piotra, na lewo od bazyliki watykańskiej, skrzydle Karola Wielkiego. Jej zorganizowanie Papieska Rada ds. Kultury zleciła dwóm katolickim fundacjom z Barcelony. Wystawa ukaże życie i twórczość katalońskiego architekta ze szczególnym uwzględnieniem jego głównego dzieła, kościoła Świętej Rodziny. Będzie można zobaczyć jego plany, makiety, fotografie, wideo, a także paramenty liturgiczne i inne dzieła sztuki ze świątyni Sagrada Familia.

Info: KAI



Ciekawa strona poświęcona sztuce Gaudiego: www.gaudidesigner.com 


Nocne czuwanie tuż przed przyjazdem papieża do Santiago

Nocne czuwanie modlitewne w wigilię przyjazdu papieża do Santiago.
5 listopada o 22.00 w kościele św. Franciszka, tuż przy katedrze w Santiago będzie miała miejsca wspólna modlitwa w intencji pielgrzymki Benedykta XVI. Zgromadzą się na niej pielgrzymi razem ze 100 biskupami, kapłanami i wolontaruszami, którzy będą pomagać w obsłudze papieskiej wizyty 6 listopada. Czuwaniu będzie przewodniczył arcybiskup Santiago - Julian Barrio Barrio.
Szczegóły będą podane na stronie: www.archicompostela.org/web/index_.htm

Banery powitalne dla papieża

Baner pielgrzymki papieskiej na Centrum Prasowym w Santiago de Compostela 

poniedziałek, 25 października 2010

Jan Paweł II w Barcelonie - 1982 r.


Jan Paweł II w Barcelonie - 7 XI 1982 r.
Ósmy dzień pielgrzymki papieskiej po Hiszpanii (31 X - 9 XI)

Modlitwa do świętego Jakuba

MODLITWA DO ŚW. JAKUBA ZA PIELGRZYMKĘ PAPIEŻA
DO SANTIAGO DE COMPOSTELA, 6 LISTOPADA 2010

Święty Jakubie Apostole, świadku i przyjacielu Jezusa,
Pan sobie szczególnie ciebie umiłował,
zapraszał do uczestniczenia razem z Piotrem i Janem 
w ważnych wydarzeniach z Jego życia, 
pozwolił pić z Jego kielicha.
Prosimy cię, wspieraj Benedykta XVI, następcę św. Piotra i skromnego
pracownika winnicy Pana,
który pielgrzymuje do twojego grobu, w tym Świętym Roku Jakubowym.
Powierzamy ci owoce duchowe tej pielgrzymki,
modląc się aby jego obecność wśród nas, ożywiała wiarę, dawała
nadzieję, rozniecała miłość,
abyśmy żyli jako pielgrzymi wiary i świadkowie Zmartwychwstałego Chrystusa.
Amen



piątek, 22 października 2010

Barcelończycy proszą o modlitwę za papieża

MODLITWA NA PRZYGOTOWANIA DO WIZYTY APOSTOLSKIEJ
OJCA ŚWIĘTEGO W BARCELONIE – 7 LISTOPADA 2010
 

Boże, nasz Ojcze, 
skieruj swoje spojrzenie pełne dobra, 
na Kościół w Barcelonie.
Obdarzaj go swoimi łaskami,
aby przygotował się duchowo do wizyty Papieża Benedykta XVI.
Niech nas to skłania do synowskiej modlitwy za niego,
aby zawsze trwał przy Tobie.
Tak jak Maryja, Matka Twojego Syna.
Zachowaj go przy zdrowiu,
daj mu siły , jakie dałeś apostołowi Piotrowi,
aby umocnił w nas wszystkich
wiarę, która nas zbawia.
Daj nam, razem z Ojcem Świętym
„smakować” ciągle Słowo Boże,
pokochać Święty Kościół,
ognisko przebaczenia, miłosierdzia, wspólnoty.
Tak jak On, chcemy słuchać tylko głosu Chrystusa, 
bo tylko Twój Syn ma słowa życia wiecznego.
On, który żyje i króluje na wieki wieków. 
Amen.

środa, 20 października 2010

Wyzwania dla Katalonii - uratować młode życia

1,1 mln aborcji w ciągu 15 lat

Hiszpański Instytut Polityki Rodzinnej ujawnił, że w ciągu 15 lat dokonano w tym kraju 1,1 mln aborcji. Przyczyniło się to m. in. do starzenia społeczeństwa.
Kierujący Instytutem, Eduardo Hertfelder uznał za niewłaściwe to, że podczas gdy w Europie wprowadza się politykę wspierania macierzyństwa, aby zwiększyć liczbę rodzących się dzieci i zmniejszyć liczbę aborcji, w Hiszpanii „narzuca się wsteczne prawo takie jak niedawno przyjęta ustawa o aborcji, która jeszcze bardziej pogorszy ten problem”.

O ile w 1994 r. dokonano w tym kraju 47 800 aborcji, to w 2008 r. już 115 tys., co oznacza wzrost o 142 proc. – Można powiedzieć, że liczba aborcji dokonanych w Hiszpanii w tym okresie, razem z niską dzietnością były głównymi przyczynami spadku liczby ludności młodej i starzenia się mieszkańców Hiszpanii – wskazał Hertfelder.

Najwięcej aborcji w ciągu 15 lat dokonano w Katalonii (220 tys.), regionie autonomicznym Madrytu (204 tys.) i Andaluzji (190 tys.).
Jak zatrzymać proces zabijania nienarodzonych dzieci? To kolejne wyzwanie przed jakim stanie Benedykt XVI podczas swej podróży Apostolskiej do Hiszpanii.

Info na podst: KAI

piątek, 15 października 2010

czwartek, 14 października 2010

KOŚCIÓŁ KATOLICKI W HISZPANII

Terytorium, biskupi i ich funkcje
Kościół hiszpański podzielony jest geograficznie na 14 prowincji kościelnych (metropolii), które zawierają 69 diecezji i Archidiecezję Ordynariatu Wojskowego.
Obecnie władzę sprawuje 2 kardynałów, 14 arcybiskupów, 48 biskupów ordynariuszy i 10 biskupów pomocniczych. Poza tym jest 4 kardynałów, 6 arcybiskupów , 25 biskupów i 2 biskupów pomocniczych, którzy są już na emeryturze. 

Parafie, księża, osoby duchowne i seminarzyści
Obecnie istnieją na terenie kraju 23 074 parafie. Liczba wyświęconych kapłanów w hiszpańskich diecezjach: 18 247.
Duchowni, którzy pracują na rzecz Kościoła w Hiszpanii: 49 709. Na terenie kraju istnieje 106 męskich i 309 żeńskich zgromadzeń zakonnych.
W roku 2009/2010 było łącznie 1 262 seminarzystów.

Praca na misjach
W 2010 łącznie 109 hiszpańskich biskupów sprawowało obowiązki pastoralne poza granicami, w ponad 30 krajach na świecie.
Wszystkich misjonarzy jest prawie 15.000, wśród nich jest 2 500 kapłanów, 9 000 zakonnic, 2 000 zakonników, w tym 842 diecezjalnych księży i 355 pracujących w Ameryce Łacińskiej  pod auspicjami OCSHA (Hiszpańsko-Amerykańska Współpraca Duchowieństwa) oraz 1 500 osób świeckich, które zdecydowały się pracować jako misjonarze w różnych częściach świata.

Działalność społeczna i charytatywna
W Hiszpańskim Kościele istnieje 4 459 ośrodków pomocy społecznej, które wspiera swoją pomocą 2 764 719 osób z potrzeby chrześcijańskiej miłości, wypływającej na wzór miłości Boga do człowieka. Takie organizacje jak Manos Unidas i Cáritas działają pomimo obecnego kryzysu gospodarczego a dobra współpraca ze społeczeństwem stopniowo zwiększa swoje oddziaływanie. W Caritas w 2009 roku liczba osób pomagających na rzecz tej instytucji wzrosła o 12% w porównaniu w poprzednimi latami.
Więcej informacji o Caritas na www.caritas.es , zaś o organizacji Manos Unidas na www.manosunidas.org

Kościół katolicki na polu edukacji
1 370 151 studentów uczy się w uczelniach, prowadzonych przez Kościół. 3 na 4 studentów wybiera religijną edukację.


Praktyki sakramentalne
W 2009 chrzest w kościele przyjęło 314 719 osób, zaś do pierwszej Komunii przystąpiło 244 489 dzieci. W tym samym roku liczba małżeństw, która zawarły związek sakramentalny wyniosła 91 386.


Wiadomości oparte na Biurze socjologiczno-statystycznym Konferencji Episkopatu Hiszpanii.
Co roku Episkopat tego kraju przedstawia Raport Działań Ekonomicznych. Ostatni pod tytułem „Działalność Kościoła zaoszczędziła miliardy euro na rzecz Skarbu Państwa” dostępny jest na stronie: www.conferenciaepiscopal.es/actividades/2010/junio_17.html

Na dzień 1 stycznia 2010 według Narodowego Instytutu Statystycznego w Hiszpanii mieszka 46.9 milionów osób. Według Centrum Badań Socjologicznych 72 % hiszpańskiego społeczeństwa uznaje się za katolików.


METROPOLIE:Barcelona, Burgos, Granada, Madrid, Mérida – Badajoz, Oviedo, Pamplona y Tudela, Santiago de Compostela, Sevilla, Tarragona, Toledo, Valencia, Valladolid, Saragossa.

DIECEZJE:
Albacete, Alcalá de Henares, Almería, Arzobispado Castrense de España (WOJSKOWY), Astorga, Ávila, Barbastro – Monzón, Barcelona, Bilbao, Burgos, Cádiz y Ceuta, Calahorra y La Calzada – Logroño, Cartagena, Ciudad Real, Ciudad Rodrigo, Córdoba, Coria – Cáceres, Cuenca, Getafe, Girona, Granada, Guadix, Huelva, Huesca, Ibiza, Indias Occidentales, Islas Canarias, Jaca, Jaén, Jerez de la Frontera, León, Lleida, Lugo, Madrid, Málaga, Mallorca, Menorca, Mérida – Badajoz, Mondoñedo – Ferrol, Orense, Orihuela – Alicante, Osma – Soria, Oviedo, Palencia, Pamplona y Tudela, Plasencia, Salamanca, San Cristóbal de La Laguna, San Sebastián, Sant Feliu de Llobregat, Santander, Santiago de Compostela, Segorbe – Castellón de la Plana, Segovia, Sevilla, Sigüenza – Guadalajara, Solsona, Tarazona, Tarragona, Terrassa, Teruel y Albarracín, Tortosa, Tui – Vigo, Urgell, Valencia, Valladolid, Vic, Vitoria, Zamora, Zaragoza

Prałat Guido Marini przygotowuje wizytę Papieża w Barcelonie

Prałat Guido Marini, mistrz ceremonii papieskich odwiedził w ostatnich dniach Barcelonę, aby ustalić szczegóły ceremonii poświęcenia katedry Świętej Rodziny w niedzielę 7 listopada.

 W dniu wczorajszym abp Marini wraz z kard. Lluis Martinez Sistach odwiedził świątynię Sagrada Familia i Dzieło Dobroczynno-Społeczne "Nen Deu". Ustalił również ostatnie szczegóły związane z treścią książeczki dla wiernych, którzy będą uczestniczyli w akcie konsekracji kościoła Świętej Rodziny, zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz świątyni, gdzie na dużych ekranach będzie można śledzić ceremonię. Aby wziąć udział w spotkaniu z papieżem pielgrzymi będą musieli posiadać specjalne zaproszenia.
 Wszyscy zaś, którzy zechcą zobaczyć Ojca Świętego będą mogli stać przy trasie przejazdu papamobile, od siedziby arcybiskupa do Sagrada Familia, przez  ulice: Avenida de la Catedral, Via Laietana, Pau Claris, Diputació Marina i w okolicach świątyni.

  Podczas te uroczystości Ojciec Święty będzie używał języka katalońskiego, kastylijskiego i łacińskiego.

poniedziałek, 11 października 2010

Wizyta papieska w Barcelonie - co nieco statystyki

Statystyki wizyty papieskiej w Barcelonie.

Uczestniczący w świątyni Sagrada Familia:
1 100 koncelebransów: kardynałów, arcybiskupów, biskupów, opatów i księży
6 900 wiernych

2 100 przedstawicieli parafii
180 z Diecezji Katalonia
450 zakonnic i zakonników
800 muzyków i śpiewaków
pozostali: władze, młodzież, rodziny, pracownicy kościoła Sagrada Familia, niepełnosprawni, delegacje organizacji religijnych oraz dziennikarze.

Na placu przed świątynią:
ponad 40 000 pielgrzymów

800 wolontariuszy:
z parafii, szkół, organizacji kościelnych,

2000 akredytowanych dziennikarzy

150 milionów międzynarodowych telewidzów

Filmowe omówienie programu wizyty

piątek, 8 października 2010

Plakat wizyty w Santiago

Modlitwa do Jakuba Apostoła


Witaj, Ojcze Święty - list biskupów hiszpańskich

List Pasterski CCXVII Rady Stałej 
Konferencji Episkopatu Hiszpańskiego
poprzedzający wizytę Benedykta VXI w Hiszpanii


Witaj, Ojcze Święty! 

150 mln telewidzów ma oglądać konsekrację katedry Gaudiego w Barcelonie

Prawie 7 tys. osób będzie mogło wziąć udział w uroczystości konsekracji katedry Świętej Rodziny w Barcelonie wewnątrz świątyni – zapowiedział arcybiskup tego miasta kard. Lluís Martínez Sistach. Przypomniał, że obrzędu tego dokona 7 listopada Benedykt XVI w czasie swego dwudniowego pobytu w Hiszpanii. Mszę św. w stolicy Katalonii koncelebrować będzie wraz z nim 1,1 tys. księży, a uroczystość będzie śledzić za pośrednictwem telewizji ponad 150 mln ludzi na całym świecie.

Wokół katedry zostanie ustawionych 40 tys. krzesełek, aby jak najwięcej osób mogło uczestniczyć w ceremonii konsekracji i we Mszy św. odprawionej z tej okazji. Będą oni mogli śledzić przebieg ceremonii na kilku dużych ekranach, które staną w różnych miejscach przed katedrą. Wśród ok. 1,1 tys. koncelebransów będzie wielu kardynałów, biskupów i opatów z całej Hiszpanii i z zagranicy, a wśród 6,9 tys. świeckich, którzy zostaną wpuszczeni do środka świątyni, znajdzie się 2,1 tys. wiernych z samej Barcelony, 180 z pozostałych archidiecezji i diecezji katalońskich, 450 osób zakonnych  i 800 śpiewaków – chórzystów i solistów.

Spodziewany jest również udział przedstawicieli władz państwowych, młodzieży, rodzin, robotników, którzy pracowali przy kończeniu katedry, a także chorych i przedstawicieli skupiających ich i opiekujących się nimi organizacji i stowarzyszeń, dziennikarzy i szeregu innych grup.

Kardynał wyjaśnił ponadto, że po odmówieniu modlitwy "Anioł Pański" z fasady Narodzenia papież wróci do kościoła, aby odsłonić tablicę pamiątkową z nazwą świątyni ekspiacyjnej, jaką jest ta katedra.

Wydarzenia w stolicy Katalonii transmitować będzie na żywo miejscowa autonomiczna stacja publiczna Televisió de Catalunya, która przekaże też swój sygnał innym zainteresowanym telewizjom. Przebieg uroczystości będzie można też śledzić na bieżąco za pośrednictwem kilka różnych stron internetowych, w tym uruchomionej specjalnie z tej okazji przez archidiecezję barcelońską. Dotychczas akredytowało się ponad 2 tys. dziennikarzy z pięciu kontynentów, aby obsłużyć oba dni papieskiej wizyty.

Do obsługi wizyty papieskiej zgłosiło się 800 wolontariuszy z miejscowych parafii oraz z ruchów kościelnych, kolegiów i wydziałów medialnych uczelni. Przygotowanie najbliższego sąsiedztwa uroczystości tak, aby mieszkający tam ludzie mogli w tym czasie normalnie żyć, będzie kosztować około pół miliona euro, z których 300 tys. zebrano w wyniku darowizn.

Zgodnie z ustalonym już planem, Benedykt XVI o godz. 9 rano opuści Pałac Biskupi w tzw. gotyckiej dzielnicy miasta, gdzie spędzi noc z 6 na 7 listopada i papamobilem ok. 9.30 przybędzie pod katedrę Świętej Rodziny. Spotka się tam najpierw z rodziną królewską, po czym rozpoczną się obrzędy konsekracji świątyni, będącej już jedną z najsłynniejszych budowli sakralnych na świecie. Jej twórcą jest barceloński architekt Antoni Gaudí (1852-1926), który jednak nie zdążył ukończyć swego dzieła, od początku odznaczającego się niezwykłością pomysłów, kształtów i barw.

Generalny koordynator papieskiej wizyty ks. Enric Puig oświadczył, że wszyscy otrzymają wskazówki i propozycje, jak dotrzeć do miejsc postojowych, skąd następnie przejdą na uroczystość zarówno w środku, jak i na zewnątrz strefy wizyty.

Benedyktynki z barcelońskiego klasztoru św. Piotra przygotowują obrusy do ołtarza, który zostanie poświęcony w tym dniu. Inne benedyktynki – z klasztoru w Montserrat wykonują obecnie ponad 300 prostych kielichów z ceramiki, z których będzie rozdawana komunia.

Obiad, który po Mszy św. Ojciec Święty spożyje w Pałacu Biskupim, będzie się składał z dań kuchni katalońskiej. Grupa cukierników ze stolicy Katalonii przygotowuje tzw. „monę” (małpę) z czekolady, odtwarzającą jedną z rzeźb z katedry Gaudiego, aby papież mógł poznać katalońską tradycję wykonywania takich figurek czekoladowych na Wielkanoc.

Info na podstawie: KAI / ZENIT

czwartek, 7 października 2010

Hiszpanie czekają na wizytę papieża



Z okazji zbliżającej się wizyty Benedykta XVI w Hiszpanii już ponad 10 tys. osób, w tym tysiąc przedstawicieli świata kultury, nauki, polityki, sportu itd., podpisało się pod listem, w którym witają Papieża i dziękują za przyjazd.
Dziękujemy za wizytę „w chwili ciężkiego kryzysu ekonomicznego i społecznego, który ma korzenie w głębokim kryzysie moralnym” – czytamy w liście. - Chcemy publicznie wyrazić naszą wdzięczność za Twój przykład, niezwykłe nauczanie oraz niestrudzoną obronę godności człowieka i wartości, których potrzebuje dzisiejszy świat - piszą autorzy listu. 

Zwracają uwagę na przestrogi papieża wobec rosnącego relatywizmu i jego skutków w życiu społecznym i rodzinnym. Humanizm Benedykta XVI ukazuje się w niestrudzonym zaangażowaniu Kościoła na rzecz najsłabszych, potrzebujących i odrzuconych przez społeczeństwo. Ponadto „wobec niegodnych postaw niektórych członków Kościoła” Benedykt XVI dał przykład „pokory i przejrzystości”, wymagając jednocześnie „głębokiego oczyszczenia Kościoła”.

List podpisali m.in. tenisista Rafael Nadal, senator Manuel Fraga, przewodniczący Hiszpańskiego Forum Rodziny Benigno Blanco, politycy Josep Antoni Duran, Jaime Mayor Oreja oraz przedstawiciele świata nauki Daniel Sada i César Nombela.


Pod listem może podpisać się także każdy internauta http://bb16.org

Co w programie papieskiej pielgrzymki?

Ojciec Święty Benedykt XVI odbędzie podróż apostolską do Hiszpaniii w dniach 6-7 listopada 2010. Odwiedzi Santiago de Compostela z okazji Jubileuszowego Roku św. Jakuba oraz Barcelonę, gdzie poświęci kościół Świętej Rodziny. Będzie to druga podróż obecnego papieża do Hiszpanii, a zarazem jego 18. zagraniczna pielgrzymka.
 
Benedykt XVI opuści Rzym w sobotę 6 listopada o godz. 8.30 odlatując z lotniska Fiumicino do Santiago de Compostela. Na tamtejszym lotnisku Lavacolla zostanie powitany o godz. 11.30 pzez władze kościelne i państwowe oraz wygłosi swe pierwsze przemówienie. W jednej z sal terminalu spotka się prywatnie z hiszpańskim następcą tronu, księciem Asturii, Filipem i jego małżonką, Letycją.
 
Następnie Ojciec Święty przejedzie do miasta i o 13.00 odwiedzi katedrę, w której znajduje się grób św. Jakuba. Wewnątrz, jak każdy inny „pielgrzym wiary”, pomodli się w Kaplicy Komunii, zatrzyma się przy Portyku Chwały, zobaczy działanie „botafumeiro”, czyli potężnej kadzielnicy, obejmie figurę Apostoła Jakuba i pomodli się przy jego grobie. W katedrze papież spotka się z chorymi, dziećmi i osobami w podeszłym wieku, łącznie z ok. 700 osobami. Zwróci się do zebranych ze słowami pozdrowień. Później w Pałacu Arcybiskupim zje obiad w towarzystwie hiszpańskich kardynałów i członków Komitetu Wykonawczego Hiszpańskiej Konferencji Biskupiej. 
O 16.30 na placu Obradoiro przed katedrą papież odprawi Mszę św. z okazji Kompostelańskiego Roku Świętego, w czasie której wygłosi homilię. Weźmie w niej udział około 10 tysięcy osób. Santiago de Compostela to miejsce, gdzie temat chrześcijańskich korzeni Europy pokazuje, że nie jest abstrakcyjną teorią, ale konkretnym doświadczeniem wszelkiego rodzaju osób najróżniejszego pochodzenia, które zbliża wspólna duchowość. Z nimi papież Benedykt kontynuuje swą pielgrzymkę, ażeby mówić o Bogu każdemu człowiekowi naszych czasów, gotowemu szukać Jego oblicza. „Po raz pierwszy w historii Kościoła papież chce odwiedzić na własne życzenie Santiago podczas Świętego Roku Kompostelańskiego” – powiedział abp Santiago, Julian Barrio Barrio. Wyjaśnił, że Benedykt XVI przybywa jako „pielgrzym”, a jego „skromna wizyta” ma już „niezwykłe reperkusje”.
 
O 19.15 odleci do Barcelony. Noc spędzi w siedzibie arcybiskupa stolicy Katalonii.

W niedzielę 7 listopada o 9.30 Benedykt XVI przybędzie do kościoła Świętej Rodziny (Sagrada Familia) w Barcelonie, którego twórcą jest słynny architekt Antonio Gaudí. Oryginalna synteza sztuki i wiary, stworzona przez geniusz Gaudìego, da papieżowi cenną sposobność kontynuowania wątku na temat dialogu ze sztuką, zapoczątkowanego w intensywny sposób podczas niedawnego spotkania z artystami w Kaplicy Sykstyńskiej - powiedział rzecznik Watykanu, ks. Lombardii. W sali muzealnej świątyni odbędzie prywatne spotkanie z królem Hiszpanii Janem Karolem i jego małżonką królową Zofią. 
O godz. 10.00 rozpocznie się Msza św. połączona z poświęceniem kościoła i ołtarza. Ojciec Święty nada jemu poprzez to tytuł bazyliki. Wwygłosi homilię, a na zakończenie uroczystości odmówi modlitwę „Anioł Pański” ze zgromadzonym na placu przed świątynią. W liturgii posługiwać się będzie językiem katalońskim, hiszpańskim i łacińskim. 
 
Wewnątrz świątyni znajdzie się ok. 7,5 tys. osób, głównie przedstawicieli rodzin, młodzieży, chorych i upośledzonych oraz katalońskich parafii. Organizatorzy spodziewają się, że na zewnątrz zgromadzi się ok. pół miliona osób.

Po obiedzie w siedzibie arcybiskupa Barcelony papież odwiedzi o 17.15 dzieło dobroczynno-społeczne Nen Déu (Dzieciątka Bożego). Spotka się tam z rodzinami dzieci upośledzonych fizycznie i psychicznie oraz ciężko chorych. „Papież będzie z tymi rodzinami. Pomodli się z nimi i je wysłucha” – powiedział kard. Lluís Martínez Sistach. Jednocześnie podkreślił, że na wyraźne życzenie zarówno Benedykta XVI, jak i kurii arcybiskupiej wizyta będzie miała charakter bardzo skromny. Nie ma też żadnego związku ze zbliżającymi się wyborami w Katalonii.
O 18.30 odbędzie się ceremonia pożegnalna na lotnisku El Prat w Barcelonie, podczas której papież wygłosi ostatnie przemówienie na ziemi hiszpańskiej. Na rzymskim lotnisku Ciampino Benedykt XVI spodziewany jest około 21.00.

Info na podstawie: KAI 

START BLOGA PIELGRZYMKOWEGO

Dokładnie na miesiąc przed papieską pielgrzymką do Hiszpanii zapraszam na blog poświęcony tej wizycie. Chcąc przybliżyć to wszystko co będzie działo się podczas pielgrzymki w dwóch wyjątkowych miastach półwyspu iberyjskiego: Santiago de Compostela (płn-zach kraju) oraz Barcelonie (płn-wsch), a także chcąc podzielić się informacjami z przygotowań do papieskiej podróży korzystam z bloga, który przez najbliższy miesiąc może posłużyć jako platforma poświęcona temu ważnemu dla Kościoła hiszpańskiego wydarzeniu.
Wszelkie info pochodzi z portali i mediów hiszpańskich oraz z własnych impresji i lektur.
Blog prowadzony jest w ramach przygotowań do przyszłorocznych Światowych Dni Młodzieży w Madrycie, podczas których papież spotka się w sierpniu z młodymi całego świata.